Sam zakup markizy ogrodowej nie pozwoli nam na długoletnie jej użytkowanie. Aby zachować jej blask i znakomity wygląd, należy w odpowiedni sposób dbać i konserwować materiał markizy i jej ruchome elementy. Odpowiednie zaplanowanie konserwacji pozwoli na długoletnie ciesze się bezawaryjnym działaniem markizy. W najtańszych opcjach markizy, materiał podatny jest na warunki atmosferyczne, bo nic go niestety nie chroni. W przypadku takiej markizy, warto zamontować ją pod elementem, który będzie służył jako jej zadaszenie albo po prostu zastanowić się nad zamontowaniem odpowiedniego daszku nad nią.
Inaczej sprawa ma się w przypadku markizy tarasowej w półkasecie – tutaj cały materiał jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, jedynie ramiona pozostają widoczne. Ramiona wykonane z metalu, zabezpieczone w odpowiedni sposób przez nas, nie są podatne na warunki atmosferyczne jak sam materiał, który został zastosowany w markizie.
Najlepszą (i zarazem niestety najdroższą) opcją są markizy tarasowe zamontowane w pełnej kasecie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu cała konstrukcja jak i elementy materiałowe zostają schowane w kasecie.
Warto wziąć pod uwagę pogodę, jaka panuje w Polsce. Podczas deszczu nie należy chować markizy, nawet jeśli posiada zabudowaną kasetę. Takie działania mogą spowodować korodowanie metalowych elementów albo co najgorsze, może dojść do pokrycia poszycia pleśnią, a więc warto brać to pod uwagę przy konserwacji i użytkowaniu markizy.